Szatmár megyében a munkaügyi felügyelőség legutóbbi tájékoztatása szerint több mint 20 ezer munkaszerződést függesztettek fel, közel 3700 személy munkaviszonyát azonban véglegesen megszüntették.
A kilátástalan helyzetbe került személyek java része mindent elkövet, hogy valahogy mégis a víz felszínén maradjon. Az új munkahely után kutató személyek sokkal hajlamosabbak elcsábulni egy-egy jobb kereseti lehetőséget kínáló munkának, ám abba már kevesebben gondolnak bele, hogy az ilyen irreálisan jó ajánlatok akár az emberkereskedők által felállított csapdák is lehetnek. Ezek a tisztességtelen szándékú személyek kihasználják az ember tájékoztatlanságát, a korábbi keresettel való elégedetlenségét és hiszékenységét, így az érintettek pillanatok alatt kizsákmányolás áldozatává válnak.
Annak érdekében, hogy minél hatékonyabban el lehessen ezt kerülni, az Emberkereskedelem Elleni Országos Ügynökség (ANITP) mindenkit arra int, hogy fokozott körültekintéssel kezeljen minden állásajánlatot. Érdemes több forrásból is tájékozódni a munkáltató cégről, és hasonló módon érdemes a munkaközvetítő ügynökség hátteréről is informálódni.
Mielőtt elhagyná az országot, bizonyosodjon meg, hogy az ön által aláírt munkaszerződésben pontosan rögzítve vannak a tevékenységre vonatkozó adatok, a munkaprogram és a bérezés is. Élből utasítson vissza minden olyan munkalehetőséget, amely később az ön zsarolásához vezethet (pl. ne fogadjon el előre kölcsönként elkönyvelt pénzt). Szeretteit mindenképp tájékoztassa arról, mikor, hova és kivel utazik, illetve nem árt egy vészhelyzeti jelszót is közösen kitalálni, amit használhat, ha veszélybe került. Még indulás előtt keresse ki magának a román nagykövetség címét és azt az elérhetőséget, amelyen segítséget kérhet, ha emberkereskedelem áldozata lett. Ha út közben gyanússá válik valami, igyekezzen megjegyezni az útvonalat, illetve ne habozzon jelezni a veszélyt bárkinek, akivel sikerül kapcsolatba kerülnie.
De mi adhat gyanúra okot egy állásajánlattal kapcsolatban?